Skip navigation

A káposztásmegyeri Farkas-erdő

A káposztásmegyeri lakótelep szomszédságában a Megyeri út és a lakótelep mellett futó Farkaserdő utca között terül el Káposztásmegyer egyik legismertebb természeti értéke, a Farkas-erdő. Az erdő a Szilas-patak mellett haladó Óceán-árok utcától a Káposztásmegyer II. lakótelepig húzódik északi irányban. Korábban egy öt állomásos kitáblázott tanösvény is megtalálható volt az erdőben, de ezt a vandálok már elpusztították.

A kedvező környezeti viszonyok és a tervszerű erdőtelepítés eredményeként, a Farkas-erdő területén olyan életképes társulások alakultak ki, amelyek jól szemléltetik a fás és fátlan társulások néhány fontos tagját. A fás társulások természetes fejlődése eredményeként több helyen kialakult az erdő szintezettsége, (talaj, gyep, cserje és lombkorona szint) amely a változatos terepviszonyokkal együtt jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy sokszínű növény és állatvilág leljen otthonra a Farkas-erdőben. A fás társulások mellett jelentős értéket képviselnek a változó talaj és vízviszonyok következtében kialakult fátlan társulások is. Az erdő egyes területein előtűnik az alapkőzet, a dunai homok és kavics, amelyen szárazságtűrő pionír társulások telepszenek meg. A napsütötte kitett domboldalakon szárazságtűrő gyepek díszlenek. A kis tisztások szélén változatos cserjeállománnyal találkozhatunk. A kicsiny völgyekben a fenyvesek mellett a homoktalajt is kedvelő fehér-, és szürke nyárasok jelennek meg.

A Farkas-erdő részét képezik a korábban a Csömöri-patak vizéből táplálkozó vizes élőhelyek, amelyek nem csak esztétikai értéket képviselnek, hanem számos védett gerinces állat számára is az utolsó menedéket jelentik a környéken. Nem sokkal a Káposztásmegyer II. lakótelep előtt a Homoktövis utca átszeli a Farkas-erdőt. Az út túloldalán a Megyeri útig folytatódik a lomberdő gazdag lágyszárú és cserjeszinttel.

A Farkas-erdő sorsa szempontjából különösen fontos, hogy a további fejlesztések eredményeként az erdő ne csak a kirándulni és sportolni vágyók igényeit elégítse ki az ösvényekkel tagolt, jól bejárható erdőrészek kialakításával, hanem megmaradjanak azok a sűrű, természetközeli élőhelyek is, amelyek a gazdag gerinces és gerinctelen állatvilág fennmaradását biztosítják. Így elérhetővé válik, hogy az Újpesti Kulturális Központ Nonprofit Kft. Homoktövis Környezetvédelmi Oktatóközpontja szakmai irányításával tovább folytatódjanak az óvodások és iskolások számára tartott környezeti nevelési programok a Farkas-erdőben.