Skip navigation

A dunakeszi láp állatvilága: békák, gyíkok, siklók

A láp magterületén két nagyobb kiterjedésű nyílt vízfelszínű tó között időszakos összekötő csatornák biztosítanak kapcsolatot. Ezek a csatornák főleg a tavaszi és kora nyári időszakban nyílt vízfelszínnel rendelkeznek, ezáltal szaporodási és tartózkodási helyül szolgálnak több kétéltű- és hüllőfajnak is. A kétéltűek számára ez az egyetlen potenciális szaporodó hely, sőt telelőhely is. A környéki halastavak az erős zavarás és a vízparti vegetáció szegénysége miatt csak korlátozottan biztosítanak megfelelő életfeltételeket a kétéltűeknek és a hüllőknek.

Magyarország tizenhét kétéltűfaja közül hat faj találja meg a létfeltételeit ezen a lápos élőhelyegyüttesen. Az itt élő kétéltűfajok többsége a teljes vegetációs időszakban nyílt vízben vagy annak közvetlen környékén él.

A barna varangy ugyan tipikusan erdei állat, amely csak a tavaszi, párzási időszakban keresi fel a vizeket, azonban az adott élőhely fentebb jelzett szigetszerűsége miatt az állomány nagy része valószínűleg az év teljes időszakában itt tartózkodik, mivel nagyobb kiterjedésű erdős részek a környéken nem találhatók.

Ugyanez jellemző a levelibéka állományra is. Mindkét békafaj esetében elmondható az, hogy nagyon érzékenyek a szaporodóhelyeik környezetei állapotára, annak vegetációs és vegetációszerkezeti voltára, a víztisztasági értékekre és a zavartalanságra. Ezeket a feltételeket itt megtalálják, azonban a horgásztavak már nem alkalmasak nagyobb egyedszámú populáció eltartására. A nagyobb, nyílt vízfelszínű tavakban a kacagó béka és a hibridállományt alkotó „kecskebéka” komplexek igen nagy egyedszámú, stabil állománya él.

A vöröshasú unka populáció bár szintén a teljes vegetációs aspektus alatt vízben tartózkodik, ezen az élőhely együttesen mégsem a nagyobb tófelszíneket, hanem a sekélyebb vizű, árnyékoltabb csatornákat részesíti előnyben. Jelentős a területen élő pettyes gőte állomány is. Ezek a farkos kétéltűek szintén, csak a szaporodási ciklusban (ami az ő esetükben akár júniusig elhúzódhat) tartózkodnak vízben, az év többi részében erdőkben, illetve zárt gyeptársulások aljában élnek. Ennek köszönhetően a lápterületeken kívül jelenleg nem találhatók olyan élőhelyfoltok, amelyek biztosíthatnák populációik fennmaradását.

Magyarország tizenöt hüllőfaja közül öt faj jelenétét sikerült a tavakban, illetve azok környékén kimutatni.

A fürge gyík hazánk egyik leggyakoribb hüllőfaja. Előfordulása elsősorban a fás szárú foltok, bokrosok menti gyepekben, utak mentén gyakori.

Áprilistól október közepéig aktív a területen a zöld gyík. A 40 cm-esre is megnövő ragadozó elsősorban ízeltlábúakkal táplálkozik, de adott esetben kisebb madárfiókákat és kisebb rágcsálókat is elejt. Testét zöld pikkelytakaró borítja, amely a barnástól a fűzöldig bármilyen árnyalatú lehet. Mintázatukat kisebb fekete pettyek vagy foltok tarkítják, az idősebb hímeken fehér oldalpont sor alakul ki. A hasi rész egyszínű kékes- vagy sárgásfehér. Nászidőszaktól kezdődően, áprilistól júliusig a gyíkok színe élénkebbé válik, a hímek feje és torokrésze világos kobaltkék színt ölt fel.

A vízisikló és a kockás sikló nemcsak vizekben, hanem azoktól gyakran tetemes távolságokra elhúzódva is megtalálhatja létfeltételeit.