LEKTOR: Tóth Attila PhD, egyetemi adjunktus, Élettani és Neurobiológiai Tanszék

Oldalszám: 88.

Javítandó rész

A lecke bevezetőjében szó esik a gázcseréről, később azonban ez a fogalom eltűnik és bejön helyette a légcsere. Össze kellene kötni a két fogalmat a légzés alfolyamatainak leírásakor. Tehát a légcsere valóban a levegő cseréje ki- és belégzéskor és ilyenkor egyben megvalósul a gázcsere is, hiszen az oxigént felvesszük a belégzésnél, míg kilégzésnél távozik a szén-dioxid.

Oldalszám: 88.

Javítandó rész

Légzési gázok vizsgálata (kísérlet leírása)

Javítás

Egyszerűbb lenne, ha a tanulók maguk lélegeznének ki szén-dioxidot a meszes vízbe pl. egy szívószálon keresztül

Indoklás

Állatvédelmileg aggályos a gyászbogárlárvákat fullasztani a meszes vízben, nem éppen korrekt szemléletet ad át a tanulóknak ez a kísérlet. És sokkal egyszerűbb is, ha maguk végzik el a tanulók a kísérletet.

Oldalszám: 89.

Javítandó rész

A gerincesek tüdejének nincs izomzata, a bordaközi izmok és a rekeszizom működtetik.

Összehúzódásuk következtében no a tüdő térfogata, emiatt csökken benne a levegő nyomása, és…

Javítás

Ki kellene egészíteni a leírást azzal a kulcsfontosságú információval, hogy a tüdő és a mellkasfal össze van nőve! Pont ez teszi lehetővé azt, hogy a légzőizmok kontrakciói térfogatváltozást idézzenek elő a tüdőben.