Skip navigation

Rendszerbiológia és evolúció

LEKTOR: Fedor Anna PhD, tudományos munkatárs, MTA ELTE - Elméleti Biológiai és Evolúciós Ökológiai Kutatócsoport

Oldalszám: 298

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

Az embert – legalábbis mi magunk – az evolúció legtökéletesebb eredményének tekintjük.

Hangsúlyozzuk, hogy éntudattal rendelkező társadalmi lénnyé lettünk, és ezáltal kapcsolatunk a bioszférával a többi fajhoz képest alapvetően megváltozott. Ezzel egyidejűleg keressük a választ olyan kérdésekre, hogy hol a helyünk a világban, milyen jövő vár ránk, hiszen egyre növekvő aktív befolyásunk a környezetünkre és egyre fokozódó függőségünk tőle napjainkra égető problémává vált.

Javítás

Bár az evolúció szót hétköznapi értelemben gyakran a fejlődés és tökéletesedés szinonímájaként használjuk, a biológiában ez a felfogás már meghaladott (Scala Naturae elmélet). Nincs értelme legfejlettebb, vagy legtökéletesebb fajról beszélnünk, hiszen minden valaha létrejött faj megfelelően tudott alkalmazkodni a környezetéhez. Az evolúciónak pedig nincsen egy általánosan előremutató iránya, hanem inkább az állandóan változó környezethez való folyamatos változásként gondoljunk rá. Éppen ezért ne gondoljunk az emberre úgy, mint a többi élőlény felett álló, azoknál magasabb rendű fajra.

Az azonban igaz, hogy a bioszférával való kapcsolatunk alapvetően különbözik a többi fajétól, egyrészt az arra gyakorolt jelentős hatásunk miatt, másrészt pedig azért, mert fejlett kognitív képességeink miatt ezeknek a hatásoknak a hosszútávú következményeit is részben képesek vagyunk előrejelezni. Keressük a választ arra, hogy hol a helyünk a világban, milyen jövő vár ránk és mennyire etikus jelenlegi jólétünk folyamatos fokozása érdekében a következő generációk életminőségét feláldozni, és más fajok túlélését ellehetetleníteni.

Indoklás

A javításra javasolt szövegben megindoklom, hogy miért nincs értelme a legtökéletesebb fajról beszélnünk.

A bioszférával való kapcsolatunkról szóló részt kiegészítettem, hogy érthetőbb legyen.

A bekezdés utolsó mondatában pedig konkretizáltam a kérdéseket. A “fokozódó függőséggel” nem értek egyet ebben a kontextusban, hiszen azzal, hogy egyre jobban mi kontrolláljuk a környezetünket, egyre kevésbé függünk tőle.

Ajánlott szakirodalom

https://en.wikipedia.org/wiki/Orthogenesis

https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-540-29678-2_3118

 

Oldalszám: 298

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

A XIX. és XX. században több olyan filozófiai irányzat is kibontakozott, amely erősen túlértékelte (sőt túlértékeli ma is) az ember képességeit, és adottságai révén a természet fölé helyezi. A kommunizmus eszmerendszere is az embert a természet „leigázására” ösztökélte. Ezek az elméletek elfelejtkeznek arról, hogy az ember evolúciós sikerei ellenére nem ura, hanem része a természetnek.

Javítás

A XIX. és XX. században több olyan filozófiai irányzat is kibontakozott, amely a természet fölé helyezte az embert. A kommunizmus eszmerendszere például a természet leigázására ösztökélte az embert. Ezek az elméletek nem veszik figyelembe, hogy az ember nem ura, hanem része a természetnek, hiszen heterotróf élőlényként tagjai vagyunk különböző táplálkozási hálózatoknak és ökológiai rendszereknek. Lehetünk elsődleges, másodlagos, vagy harmadlagos fogyasztók, termelők azonban nem!

Indoklás

Csak nyelvhelyességi, illetve megértést könnyítő javaslatokat tettem.

 

Oldalszám: 298

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

Ebből következik, hogy önfenntartásához kizárólag a termelők által megkötött napenergiát

képes felhasználni, és alapvetően ennek a felismerése kell, hogy meghatározza a természetes

környezetéhez való viszonyát. Az általa megteremtett társadalom látszólag önálló működési

törvényei mögött valójában a természet törvényei érvényesülnek. Ezek hatása alól nem vonhatja ki magát az ember, sem egyedi, sem közösségi szinten

Javítás

Természetes környezetünkhöz való viszonyunkat annak a felismerésnek kéne meghatároznia, hogy önfenntartásunkhoz, túlélésünkhöz szükségünk van a táplálkozási hálózatok többi tagjára is. Társadalmaink látszólag önálló működési törvényei mögött a természet törvényei érvényesülnek, és ezek hatása alól nem vonhatjuk ki magunkat sem egyéni, sem közösségi szinten.

Indoklás

Nem csak a termelők által megkötött napenergiát tudjuk felhasználni, hiszen gombákat is fogyasztunk.

A további mondatokban csak értelmezést segítő változtatásokat csináltam.

 

Oldalszám: 298

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

Az anyag körforgása révén működő természet biológiai egyensúlyát biztosító szabályozó mechanizmusok

teljes rendszere ma még csak részben ismert. Ezek feltárása napjaink ökológiai és evolúcióbiológiai

kutatásainak fontos feladata a jövő érdekében. Nem kétséges, hogy a fejlődés csak úgy tartható fenn, ha az emberi életvitel alapmodelljévé a természet működési rendje válik.

Javítás

A földi anyag körforgását és az ökológiai rendszerek egyensúlyát szabályozó mechanizmusokat még csak részben ismerjük. Ezek feltárása napjaink ökológiai és evolúcióbiológiai kutatásainak fontos feladata. Fenntartható fejlődés csak úgy képzelhető el, ha a természet működési elveit is figyelembe vesszük, mikor az emberiség jövője szempontjából fontos döntéseket hozunk.

Indoklás

Nyelvhelyességi, illetve megértést könnyítő javaslatokat tettem.

 

Oldalszám: 299

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

az ember soha nem lesz képes felfogni, hogy szükségtelen a saját életterét túlnépesedéssel és a természet erőforrásainak kiuzsorázásával tönkretenni.

Javítás

az ember soha nem lesz képes belátni, hogy a természet erőforrásainak kiuzsorázásával saját életterét teszi tönkre.

Indoklás

A „szükségtelen” nem a megfelelő szó ide. Hiszen a túlnépesedés pont hogy szükségessé teszi a természet erőforrásainak kiuzsorázását (ha nincs hatékonyabb technológia a megnövekedett népesség élelmének előállításához). Az életteret pedig nem a túlnépesedés teszi tönkre.

 

Oldalszám: 299

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

Ugyanakkor kétségtelen, hogy az ember az egyetlen faj, amely tevékenységével nemcsak károsan, de ha a körülmények rákényszerítik, talán kedvezően is befolyásolni

képes környezetét.

Javítás

Ugyanakkor kétségtelen, hogy az ember nem csak károsan, de kedvezően is képes befolyásolni a környezetét.

Indoklás

Az ember nem az egyetlen faj, hiszen rengeteg példát ismerünk olyan élőlényekre, amelyek számukra kedvező irányba befolyásolják a környezetüket. Gondoljunk az ökoszisztéma-mérnök fajokra, pl. hódok.

Az ember nem csak akkor képes kedvezően befolyásolni a környezetét, ha a körülmények rákényszerítik.

 

Oldalszám: 299

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

igen biztatóak hosszabb távon a napenergia hsznosításának teljesen új lehetőségei.

Javítás

hasznosításának

Indoklás

Gépelési hiba

 

Oldalszám:

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

Bár a jelentések jól mérik fel a helyzetet és a változtatásra tett javaslatok is megszívlelendők, sajnálatos módon komoly áttörést a problémák világméretű, közös megoldásában az azóta eltelt majd négy évtizedben nem sikerült elérni.

Javítás

Bár a jelentések jól mérik fel a helyzetet és a változtatásra tett javaslatok is megszívlelendők, komoly áttörést sajnos nem sikerült elérni a problémák világméretű, közös megoldásában az azóta eltelt majd négy évtized alatt.

Indoklás

Érthetőség. Effective writing.

Ajánlott szakirodalom

https://www.nature.com/scitable/topicpage/effective-writing-13815989/

 

Oldalszám: 299

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

A_fenntartható mezőgazdasági fejlődés korszeru fajták alkalmazását, megfelelő vetéssorrendet, optimális talajművelést, a szükséges, de mértékletes tápanyag-utánpótlást, korszerű növényvédelmi technológia alkalmazását igényli, nagy hozamú, károsítókra toleráns, hagyományos nemesítésű fajták alkalmazásával.

Javítás

A fenntartható mezőgazdasági fejlődés megfelelő vetéssorendet, optimális talajművelést, szükséges, de mértékletes tápanyag-utánpótlást, korszerű növényvédelmi technológiát igényel nagy hozamú, kórokozókkal és kártevőkkel szemben ellenálló fajták alkalmazásával együtt.

Indoklás

Károsítók helyett kártevők, kórokozók.

A hagyományos nemesítés nem feltétele a fenntartható mezőgazdasági fejlődésnek. A fajtákat a mondat elején és végén is említette, ezt egyesítettem.

 

Oldalszám: 299

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

A növényvédő szerek felhasználásában előnyben részesíti azokat a szereket, amelyek szelektívek, továbbá a környezetben gyorsan és maradéktalanul lebomlanak. Előtérbe kell helyezni a biogazdálkodást, amely körfolyamatokat kialakítva gazdálkodik. Az ipari termelés korszerű technológiai folyamatainak energiatakarékosnak és környezetbarátnak kell lennie.

Javítás

Olyan növényvédő szereket kell használni, melyek szelektívek és a környezetben gyorsan és maradéktalanul lebomlanak. Előtérbe kell helyezni a biogazdálkodást, melynek alapelvei közé tartozik a fenntartható és egészséges termékek létrehozása a természetes egyensúly megőrzése és a környezet minőségének javítása mellett. Az korszerű ipari termelésnek is energiatakarékosnak és környezetbarátnak kell lennie.

Indoklás

Effective writing az első mondatban.

A második mondatban a körfolyamatok nem érthetők, ezért inkább a biogazdálkodás definíciójából vettem a leírást.

Ajánlott szakirodalom

https://www.nature.com/scitable/topicpage/effective-writing-13815989/

https://www.biokontroll.hu/a-biogazdalkodas-altalanos-alapelvei-3/

 

Oldalszám: 299

Témakör, téma

Rendszerbiológia és evolúció

Javítandó rész

„A jövőnk ma kezdődik” gondolat jegyében fontos – akár személyre bontottan is – mindnyájunknak megvalósítanunk a „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” szellemiségét.

Javítás

Ezt a bekezdést kitörölném.

Indoklás

Az egész fejezet arról szól, hogy globálisan, a nagy döntéshozók hogyan tudnák befolyásolni a jövőnket. Az egyéni felelősségről, lehetőségekről nem esett szó, ezért nem hoznám fel a záró bekezdésben egy félmondat erejéig. Érdemes lehet erről írni, de akkor azt jobban ki kell fejteni, esetleg egy külön alfejezetben. Két közhelyszerű idézet pedig egy mondatba sok.