Sejtek, szövetek, szervek: 13. A növények szövetei

LEKTOR: Kriska György PhD, habil., egyetemi docens, Biológiai Szakmódszertani Csoport

Oldalszám: 53. oldal

Javítandó rész

A szerzők szövegükben a ma már elavultnak tekinthető és félrevezető gázcserenyílás fogalmat használják. A részletes érettségi követelményrendszerben is ez a fogalom szerepel, de ennek dacára sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a felsőoktatási referenciaművek lassan már 15 éve más megnevezést használnak. A gázcserenyílás szó szerinti értelmezésében a légrést (sztóma) jelenti, amely csak része az epidermisz hivatkozott képletének. Ennek kialakításában a légrés mellett a két zárósejt és a melléksejtek is részt vesznek. A korszerű szakirodalmak a sztómakomplex és légzőapparátus fogalmakat használják már a gázcserenyílás helyett. A légzőapparátus túl általános megnevezés, ezért a közoktatásban célszerű lenne a sztómakomplex, vagy légréskomplex megnevezést bevezetni.

Javítás

Gázcserenyílás helyett sztómakomplex vagy légréskomplex megnevezés használata.

Indoklás

Korszerű ismereteket kell átadni.

Ajánlott szakirodalom

Tuba Z. (szerk.), Engloner A. (szerk.) (2007) Bevezetés a növénytanba, algológiába, gombatanba és a funkcionális növényökológiába, Sejttan – Szövettan – Alaktan. Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt. 216. o.

Kristóf Z., Vági P., Preininger É., Kovács M G., Bóka K., Böddi B. (2013) Növények és gombák szerveződése. Eötvös Loránd Tudományegyetem

Oldalszám: 54. oldal

Javítandó rész

A bőrszövettel foglalkozó rész csak az elsődleges bőrszövet két típusával az epidermisszel és a rizodermisszel foglalkozik. Az összes másodlagosan vastagodó kétszikűnél (a zárvatermők többsége) másodlagos (parakéreg) és harmadlagos bőrszövet (héjkéreg) jelenik meg, ezért 2-3 mondatban ezzel a témával is foglalkozni kell.

A bőrszövet (epidermisz) jellemzésénél olyan általános jellegeket ad meg, amelyek nem általánosan jellemzők pl. hullámos sejtfal, gázcserenyílások jelenléte, színtestek hiánya.

Javítás

A szöveg átfogalmazása és kiegészítése.

Indoklás

A valóságos viszonyokat és a korszerű ismereteket tükröző ismereteket kell átadni.

Oldalszám: 54. oldal

Javítandó rész

A szállítószövetek helyesen, többesszámban szerepelnek a szövegben, ugyanakkor a kézenfekvő kérdésre, hogy ha többen vannak, akkor mik ezek már nem ad választ. Nem nevezi meg a szállítószövet típusokat a faszövetet (farész) és a háncsszövetet (háncsrész).

Még jobban megnehezíti a téma megértését, hogy bevezeti a szállítószövetek elemei fogalmat, amit nem definiál.

"Az utóbbi egyes típusaiban a fa- és a háncsrész között egy osztódószövet, a kambium is elhelyezkedik. A fiatal fás szárban ez még követhető (13.6. ábra)."

Javítás

A szöveg átfogalmazása és kiegészítése.

Indoklás

A fent említett szöveti tagolódás az idős fás szárban is követhető! Lásd: Kriska Gy. (2011) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek I. Nemzeti Tankönyvkiadó

Oldalszám: 55. oldal

Javítandó rész

Hibás az alapszövetek csoportosítása. A szövegben egyáltalán nem esik szó az egyik fő csoportról, a parenchimatikus alapszövetekről, csupán ezek két típusáról (táplálékkészítő, raktározó alapszövet). Emiatt a bemutatásból éppen a leggyakoribb alapszövettípus, a növényi szerveket kitöltő parenchimák, pl. kéreg- és bélparenchimák hiányoznak.

Javítás

Az alapszövetrendszer szövetei a parenchimatikus alapszövetek, a kiválasztó alapszövetek és a mechanikai alapszövetek. Mindhárom szövettípuson belül további altípusokat különböztetünk meg. A parenchima a tér minden irányában többé-kevésbé azonos kiterjedésű sejtekből álló, sejtközötti járatokban gazdag szövet. Könnyen visszanyeri osztódóképességét, ezért a másodlagos osztódószövetek többsége belőlük származik. A levélben és a szárban található, fotoszintézisre specializálódott változata az fotoszintetizáló, vagy táplálékkészítő alapszövet (klorenchima), amelynek sejtjei sok zöldszíntestet tartalmaznak. A raktározó alapszövet a földalatti szervekben, magvakban és termésekben látja el a tápanyag raktározás feladatát. A víztartó alapszövet a szárazságtűrő pozsgás növények levelében és szárában raktároz vizet a sejt központi üregében felhalmozott nyálkához kötve. Az átszellőztető alapszövet (aerenchima) tág sejtközötti járatai a vízi- és mocsári növények levegőtől elzárt, vízben álló szervei (gyökér, gyöktörzs) számára juttatja el a légköri oxigént. A kiválasztó alapszövetek a növény számára feleslegessé vált anyagokat (pl. víz, só), vagy pedig a fennmaradásukhoz fontos anyagokat (a beporzó rovarokat csalogató nektár, sebzáró gyanta) választanak ki. A mechanika alapszövetek vastagodott falú sejtekből áll. Sejtjeik két tpusukban elhaltak, vagy élők (szklerenchima, kollenchima).

Indoklás

Az alapszöveteket megfelelően kell csoportosítani.

Ajánlott szakirodalom

Kriska Gy. (2011) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek II. Nemzeti Tankönyvkiadó, 120-122.o