Skip navigation

Földigiliszta

Az állat bal oldalán lévő világos terület a garat. A középső, világos színű szervek a begy és a gyomor, amelyek után a kép jobb felében a középbél és a háti bélredő metszete jelenik meg.

A kép bal oldalán lévő kis, fehér, kerek terület az agydúc. A mögötte lévő tömeges szerv a garat. Ettől jobbra a nyelőcső figyelhető meg, a szívekkel. A testfalban körbefutó világos színű sáv a hosszanti izomrétegnek felel meg.

A kép bal oldalán lévő, a környezeténél világosabb szerv az ondótartály. Több helyen is jól láthatók a szelvényhatárok. A kép jobb oldalán a gyomor és a begy ürege tárul föl.

A kép bal oldalán lévő gyomor egy kis szűkületen át közlekedik a középbéllel, amelynek falából vakzsákok erednek. A középbél háti oldalán a felületet megnövelő háti bélredő foglal helyet.

A kép bal oldalán, a szájnyílás felett, a fejlebeny látható. Jobbra a garat világosabb tömege figyelhető meg. Ez alatt a hasdúclánc került a metszéssíkba. A belső szelvényhatárok között a szívek átmetszetei látszanak. Az ondótölcsérek ezüstösen csillogó képletek.

A hasoldali testfalhoz tapadva, a bal oldalon, az ondótölcsérek láthatók. A kép közepén a begy és az izmos falú gyomor metszete figyelhető meg. Jobboldalt a középbél ürege került a metszéssíkba. A bélcső hasoldali falában erek átmetszetei láthatók.

A kép bal oldalán a gyomor ürege tárul fel. A kép közepén a középbél ürege figyelhető meg, hasoldali falában vérerekkel. A középbél további (jobb oldali) szakaszának ürege tágabb, a hátoldali felületnövelő bélredő kifejezettebb.

A hasoldali bélfal metszete sokkal vékonyabb, mint a hátoldalié (háti bélredő). A bélcsőhöz kapcsolódó szelvényes elrendeződésű vérerek keresztmetszetei elsősorban a kép jobb felén tűnnek elő.

Újabb nyílirányú metszet az állatból.

Újabb nyílirányú metszet az állatból.

A garat, a szívek és az ondóhólyagok mellett ezen a felvételen a bőrizomtömlő szerkezete is tanulmányozható. A testfalban körbefutó fehér sáv a hosszanti izomrétegnek felel meg. A szelvényhatárok, illetve a szelvények jól megfigyelhetők.

A felmetszett nyelőcső ürege több helyen megfigyelhető. A kép közepét az ondóhólyagok lebenyei foglalják el. A kép jobb oldalán a begy, majd a gyomor ürege tárul fel.

A kép bal oldalán a begy és a gyomor ürege tűnik elő. A kép jobb felét a középbél, annak kiöblösödései és a hátoldali bélredő foglalják el.

A kép bal oldalán elsősorban a középbél, a középbél kitűrődései és a háti bélredő láthatók. A kép jobb oldalának közepén végighúzódó világos sáv az előbb említett bélredő. A képen a bélcső felett és alatt, azaz az állat jobb és bal oldalán, a vesécskék sorakoznak.