Skip navigation

Cifrarák

A fej hátulsó részén a hátlemeztől a rágók felé húzódik a rágómozgató izom. A tor területén a lábak nem esnek a metszéssíkba. A torban a hátpáncél alatt foglal helyet a szív, ez alatt a szemcsés petefészek, majd pedig a fonalas szerkezetű középbéli függelék látható. A potrohban jól elkülönül a háti helyzetű és vékonyabb potrohfeszítő, valamint a hasi helyzetű, az előbbinél jóval vastagabb potrohhajlító izomzat.

Az előző készítmény erősebb nagyítású felvételen.

A kép bal oldalán megfigyelhetjük az agydúc részletét és a belőle kiinduló garatideggyűrűt, a mögötte lévő kiválasztószervet (fehéres terület), ettől a potroh felé a rágóizmot, majd a gyomor rágókészülékét (fogazott kitines léc). A kép közepén a fonalas szerkezetű középbéli függeléket, a petéktől hemzsegő petefészket és e felett a szív fehéres állományát figyelhetjük meg.

A máj, a petefészek és a szív erős nagyítású felvétele.

A kép bal oldalán a csápok, lentebb az egyik állkapcsi láb látható. A fejben figyeljük meg az agydúcot! A hasdúclánc szinte az egész állat hosszában végigkövethető. A tor háti részén a hasoldal felé haladva figyeljük meg a szívet, a petefészket és a középbéli függeléket, majd ezektől a fej felé a gyomor fogazott kitinléces őrlőszerkezetét. A potrohban jól elkülönül a potroh feszítő és hajlító izomzata.

Ezzel a nagyítással már világosan elkülöníthető a bal szélen látható agydúc, a belőle kilépő és a nyelőcsövet körülölelő garatideggyűrű, garatalatti dúc, a tori dúcok és jobb oldalon a hasdúclánc egy szakasza. A nyelőcső a gyomor elülső részébe vezet, a kitines őrlőkészülék ennek falában alakult ki. A középbéli függelék, a petefészek és a szív ezen a felvételen is jól látható.

Az előző képen szereplő preparátum tovább nagyított részlete.

A feji végen a test síkjából a jobb szemnyél, illetve szem emelkedik ki. A tor elején az összetett gyomor részei figyelhetők meg, majd a here következik. A tor két oldalán a kopoltyúk foglalnak helyet. A potrohizomzat szelvényessége feltűnő.

Az előző képen szereplő preparátum tovább nagyított részlete.

Egy még erősebb nagyítással készült képen világosan elkülönül az összetett gyomor elülső, sima falú része, a hozzá csatlakozó fogazott rágókészülék, az ezt követő és a táplálékot szűrő, osztályozó gyomorrész és az ebből eredő utóbél. Utóbbi két oldalán találhatók az ondóvezetők, amelyek a szintén jól látható herékből (csak a bal oldali esik a metszéssíkba) indulnak ki.

Figyeljük meg a gyomor fogazott őrlőkészülékét, a folytatásába eső szűrősajtót és a gyomortartalom durva szemcsés komponenseit az utóbélbe vezető tölcsért! A gyomortól kétoldalt helyet foglaló csöves szerkezetű szerv a középbéli függelék.

Az előző képen szereplő preparátum tovább nagyított részlete.

Az előző képen szereplő preparátum tovább nagyított részlete.

A fej területén a jobb szemnyél emelkedik ki a fej síkjából. A tor elülső részében a gyomor látható (ez a szerv az előbbi felvételeken részletesebben tanulmányozható). A torban végighúzódó páros, fehéres szerv a középbéli függelék. Tőle kétoldalt a kopoltyúüreg és a kopoltyúk láthatók. A kép jobb oldalát a szelvényes izomzatú potroh foglalja el.

Az előző képen szereplő preparátum tovább nagyított részlete.

 Ilyen nagyítással már jól kivehető a fejben lévő páros agydúc. Egy szakaszon követhető a belőle a szemhez húzódó szemideg is, továbbá a garatideggyűrű kezdeti szakasza. A potroh felé a gyomor rágókészüléke és a középbéli függelék, továbbá a kopoltyúk láthatók.

Az előző képen szereplő preparátum tovább nagyított részlete.