Skip navigation

Szivacsok

A szivacsok egy evolúciós vakvágányt képezve a legegyszerűbb szerveződésű állatok közé tartoznak, még valódi szöveteik sincsenek. Gazdasági jelentőségük napjainkban csekély, de táplálkozásuk révén ökológiai szerepük a vizek tisztítása miatt annál jelentősebb. Tengerek és édesvizek lakói a mélységektől a partközeli régiókig megtalálhatóak. 

Kialakulásuk valószínűleg galléros-ostoros egysejtűekből történhetett. Aljzathoz rögzülve változatos alakú és méretű (néhány millimétertől több méterig) telepeket képezve helytülő életmódot folytatnak. A többnyire szimmetria nélküli szivacsok pórusokkal teli testét 3 fő rész alkotja: külső sejtréteg, belső sejtréteg és az ún. spongocoel, vagyis a gasztrális üreg.

    Tavi szivacs (Spongilla lacustris) telep - 5 cm

    Tavi szivacs (Spongilla lacustris) telep algáktól zöld nyúlványai és sötét helyen fejlődő sárgás része - 20 cm

    A külső sejtrétegben találhatóak a fedősejtek, melyek fő szerepe a védelem. Továbbá, a váztűképző sejtek, melyek a szivacstest tartásáért felelősek és fajra jellemző vázanyagot termelnek (spongin – jód tartalmú fehérje, CaCO3 – kalcium-karbonát, SiO2 – szilícium-dioxid vagy kova vázanyagok termelése) A testfalban állábakkal mozgó, a galléros ostoros sejtektől kapott tápanyag szállítására specializálódtak a vándorsejtek. Szintén a szivacs ezen rétegében lelhetünk ivarsejtképző sejtekre is, melyek eltérő időben termelik a hím, illetve női ivarsejteket, ezzel kikerülve az önmegtermékenyítést. Ivartalanul bimbózással és gyöngysarjképzéssel szaporodnak.

    Tavi szivacs (Spongilla lacustris) gyöngysarjak az elpusztult telepben - 0,5 mm

    Váztűtömeg a telepben, fénymikroszkópos kép – 60 mikrométer

    A belső sejtréteget a galléros-ostoros sejtek képezik, „kibélelik” a spongocoelt (gasztrális üreg). Állandó ostorcsapkodásukkal hajtják a vizet a gasztrális üreg felé (majd onnan kiút a kivezetőnyíláson), miközben a gallérjuknál található nyálkás anyaggal kiszűrik a táplálékként hasznosítható szerves törmeléket, egysejtűeket és baktériumokat. Ezeket endocitózissal veszik fel, majd emésztőüregecskékben megemésztik. A szivacsokban tehát az emésztés sejten belül történik

    A képek szerzője: dr. Kriska György, licenc: CC BY 4.0